Farby do betonu – dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Warto, ponieważ farby do betonu tworzą na zabezpieczającą powłokę na malowanej powierzchni. Stworzona powłoka impregnacyjna zabezpiecza powierzchnię betonową przed zmiennymi czynnikami otoczenia. Farby do betonu uszczelniają powierzchnie, więc wpływają pozytywnie na żywotność betonu. Farby do betonu ma również pozytywny wpływ na reprezentatywność powierzchni – pomalowana powierzchnia wygląda znacznie lepiej.

Farby do betonu – jakie wyróżniamy rodzaje?

Farby do betonu dzielą się na kilka rodzajów, które różnią się właściwościami:

•       Farby akrylowe, które są najpopularniejszą grupą farb ze względu na swoją uniwersalność – są trwałe, gwarantują długoletni efekt i wyrównują strukturę malowanej powierzchni. Wadą akrylowych farb jest niskie uodpornienie malowanej powierzchni na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu nie stosuje się ich w miejscach o dużym natężeniu ruchu. To rodzaj farb, który sprawdza się na powierzchniach zewnętrznych i wewnętrznych.

•       Farby chlorokauczukowe, które bardzo solidnie zabezpieczają pomalowaną powierzchnię betonową przed wilgocią, działaniem wody, środkami chemicznymi. Jednak nie sprawdzą się na zewnętrznych powierzchniach, ponieważ powłoka, którą tworzą, traci swoje właściwości, kiedy nagrzeje się do 50-60 stopni Celsjusza.

•       Farby epoksydowe, które są najtrwalsze ze wszystkich rodzajów farb do betonu – stworzona powłoka jest wyjątkowo wytrzymała i odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na wilgoć. To rodzaj farb, który jest zalecany w wypadku powierzchni narażonych na duże natężenie ruchu. Świetnie się sprawdza zarówno na powierzchniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Minusem tego rozwiązania jest cena – farby epoksydowe są bardzo drogie.

•       Farby poliuretanowe, które uatrakcyjniają wygląd malowanej powierzchni betonowej. Stworzona powłoka jest całkiem trwała i odporna na zmienne warunki, ponadto łatwo ją utrzymać w czynności. Sprawdza się na zewnętrznych i wewnętrznych powierzchniach.

•       Farby akrylowo-silikonowe, które znakomicie uszczelniają powierzchnię, która po malowaniu jest znacznie odporniejsza na wilgoć i działanie wody.

•       Farby alkidowe/uretanowo-alkidowe, które są wykorzystywane jedynie przy tworzeniu powłok dekoracyjnych, a to dlatego, że nie zabezpieczają malowanej powierzchni w żaden sposób.

Najczęstsze błędy, które można popełnić przy malowaniu betonu?

Brak odpowiedniego przygotowania podłoża

Oczyszczenie powierzchni to pierwszy etap malowania, który jest bardzo ważny. Odpowiednio przygotowana powierzchnia uchroni nas przed koniecznością kolejnego powtórnego, przedwczesnego malowania betonu. Więc przed malowaniem oczyść powierzchnię – pozbądź się wszelkich zanieczyszczeń. Malowane podłoże powinno być suche, odtłuszczone i mieć równomierną fakturę (o ile to możliwe).

Pominięcie gruntowania

Malujesz powierzchnię betonową po raz pierwszy? Pamiętaj o gruntowaniu. Wyrównasz w ten sposób chłonność powierzchni. Po wykonaniu gruntowania powierzchnia pochłonie znacznie mniej farby – to kolejna zaleta gruntowania.

Źle dobrana pogoda do malowania

Dobór odpowiedniej pogody jest równie ważny, jak wybór odpowiedniej farby. Optymalnym wyborem będzie suchy, ciepły dzień i umiarkowane zachmurzenie. Przed przystąpieniem do malowania – sprawdź, jakie warunki do malowania zaleca producent farby. Każdy producent szczegółowo określa wytyczne odnośnie warunków oraz czasu schnięcia, który należy uwzględnić przy planowaniu dnia na malowanie.

Jak przechowywać farby do betonu?

Ciężko kupić idealną ilość farby, więc zawsze coś zostanie. Jak przechować nadwyżkę, żeby nie straciła swoich właściwości? Przede wszystkim solidnie zabezpiecz opakowanie. Oczyść brzegi i dekiel puszki z pozostałości farby. Zapobiegniesz w ten sposób powstaniu grudek w farbie. Nie przechowuj farby w miejscu z dostępem do światła słonecznego. Przechowuj farbę w odpowiedniej temperaturze – mieszczącej się w zakresie od +5 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza. Dobrze zabezpieczona farba przechowywana w odpowiednim miejscu zachowa swoje właściwości przez 2-3 lata.

https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ https://www.tripadvisor.com/Profile/motulinkm Wysoka osłonka na donice do salonu z drewna i metalu