Kiedy po zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE można wrócić do pracy?
Przeszczep włosów metodą ekstrakcji staje się coraz bardziej popularny, ponieważ pod wieloma względami jest lepszy w porównaniu do starszych metod stosowanych dotychczas. Przede wszystkim umożliwia szybsze gojenie się ran i uzyskanie naturalnie wyglądających efektów. Zarówno zaawansowana technologia, wiedza medyczna, jak i doświadczenie lekarzy ma ogromne znaczenie i wpływ na przebieg rekonwalescencji u pacjenta. Na czym zatem polega ten zabieg? Co sprawia, że po nim pacjenci szybciej wracają do zdrowia? Kiedy zatem można wrócić do pracy po przeszczepie?
Na czym polega przeszczep włosów?
Obecnie przeprowadzanie przeszczepu włosów odbywa się z zastosowaniem metody WAW FUE. Mowa tutaj o innowacyjnej technice polegającej na pobieraniu pojedynczych graftów włosów i ich implantacji na wybranym obszarze skóry. Najczęściej obszar dawczy to tył głowy — w szczególności u osób z łysieniem androgenowym, ponieważ włosy znajdujące się w tym miejscu są niewrażliwe na metabolit testosteronu DHT.
Do przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystuje się mikronarzędzia. Jedno z nich o ostrym zakończeniu umożliwia wykonanie precyzyjnego nacięcia i wyjęcie mieszka włosowego bez uszkodzenia. Z jego pomocą wykonuje się również niewielkie otwory w skórze głowy, do których kolejno transplantuje się odpowiednio przygotowane grafty włosów.
Zastosowanie nowoczesnej technologii sprawia, że zabieg przebiega z zachowaniem wysokiego poziomu precyzji i dokładności.
Cała procedura odbywa się w znieczuleniu, co ma znaczenie dla komfortu pacjenta, który pozostaje w klinice przez wiele godzin. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Musi jednak pojawić się na konsultacji celem upewnienia się, że rekonwalescencja przebiega prawidłowo.
Co odróżnia metodę WAW FUE od innych, starszych metod przeszczepu włosów?
W przypadku tradycyjnej metody wykonywania przeszczepu włosów konieczne było wycinanie paska skóry pacjenta z obszaru dawczego wraz z mieszkami włosowymi. Następnie wykorzystywano go do uzupełnienia ubytków owłosienia w wybranych obszarach. Po wycięciu skóry powstawała blizna w tym miejscu. Jeśli chodzi o metodę WAW FUE, wyjmuje się pojedyncze grafty, dlatego też nie powstaje żadna duża blizna na obszarze dawczym.
Po drugie, powstające w wyniku przeszczepu rany dłużej się goiły, dlatego też pacjent musiał poddawać się długotrwałej rekonwalescencji. Po zabiegu zachodziła konieczność zakładania i zdejmowania szwów. Natomiast zabieg WAW FUE nie wymaga zakładania szwów. Powstają niewielkie ranki, które goją się samoistnie. Strupki odpadają po kilku dniach, a gdy włosy zaczną rosnąć, ślad po zabiegu będzie znikomy.
Należy tutaj także wspomnieć efekt końcowy, który nie do końca prezentował się naturalnie. Z kolei w przypadku zastosowania metody WAW FUE pojedyncze grafty wszczepia się w sposób przypominający naturalną strukturę i ułożenie włosów na głowie.
Jest to zatem zabieg, który pozwala szybciej powrócić do swoich obowiązków zawodowych. To jednak nie oznacza, iż do każdej pracy można wrócić w tym samym czasie.
Kiedy można wrócić do pracy po przeszczepie włosów metodą WAW FUE?
Możliwość powrotu do pracy zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest wielkość obszaru poddanego przeszczepowi i tempo gojenia się ran. Drugim czynnikiem jest charakter i środowisko pracy.
Najszybciej do swoich obowiązków powracają osoby, które wykonują pracę biurową niezwiązaną z wysiłkiem fizycznym. Mogą powrócić do pracy już po kilku dniach, ponieważ ich charakter pracy nie wpłynie na postęp rekonwalescencji.
Nieco dłużej na powrót do pracy muszą poczekać osoby, których zawód wymaga wysiłku fizycznego lub wiąże się z kontaktem z zanieczyszczeniami. Konieczność podnoszenia ciężkich przedmiotów itd. może wzmagać potliwość. Pot, jak i zanieczyszczenia są natomiast czynnikami zwiększającymi podatność na infekcje i stany zapalne w przypadku ran powstałych na skórze głowy.
Jeśli w pracy obowiązuje nakaz noszenia kasku lub innego nakrycia głowy, konieczna będzie kilkutygodniowa przerwa w pracy, aby uniknąć podrażnienia skóry.
Jeśli chcesz wykonać przeszczep włosów, ale nie wiesz, ile w Twoim przypadku potrwa rekonwalescencja, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.