Ubezpieczenie samochodu – czy wiesz, które wybrać?

 

Własny samochód to bez wątpienia spore udogodnienie, szczególnie kiedy w ciągu dnia musimy znaleźć czas na dojazd do pracy, odwiezienie dzieci do szkoły, dojazd na popołudniowe spotkania czy zakupy. Aby jednak możliwe było korzystanie z samochodu na co dzień konieczne jest zadbanie o obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia. Co musimy o nich wiedzieć?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie samochodu to niezwykle istotna kwestia – ma ona znaczenie podczas wszelkich kolizji drogowych czy wypadków. Polskie prawo wymusza na posiadaczach pojazdów mechanicznych konieczność wykupienia ubezpieczenia OC czyli odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC pozwala na pokrycie szkód powstałych z naszej winy na drodze. Szkody te mogą obejmować zarówno leczenie osób poszkodowanych czy naprawę uszkodzonych samochodów. OC jest w Polsce obowiązkowe – polisa sprawdzana jest podczas każdej kontroli drogowej a jej brak skutkuje poważnymi mandatami oraz odholowaniem samochodu. Ubezpieczenie OC ważne jest przez rok – po tym czasie konieczne jest wykupienie kolejnej polisy. Pamiętajmy o tym, aby zachować ich ciągłość! Wysokość ubezpieczenia OC jest zmienna i zależy od wielu czynników, w tym: od naszego wieku, od marki i wieku naszego samochodu, od tego, jak długo posiadamy prawo jazdy. Bezwypadkowa jazda nagradzana jest zniżkami, które obniżają cenę corocznej polisy.

Ubezpieczenie AC i Assistance

Poza ubezpieczeniem OC mamy również możliwość dokupienia ubezpieczeń dobrowolnych: AC i Assistance. Ubezpieczenia te pozwalają lepiej chronić nasze mienie, tj. nasz samochód. W przypadku AC możemy odzyskać koszty naprawy samochodu lub też odzyskać pewną część jego wartości po kradzieży czy całkowitym zniszczeniu samochodu. Assistance to polisa pozwalająca na korzystanie z daleko idącej pomocy drogowej.

 

dy-abroad.pl https://galoo.pl/twoj-przedpokoj-mowi-wiecej-niz-myslisz-sprawdz-najnowsze-trendy/ ndo.pl