Podstawowe informacje o poduszkach pneumatycznych

Bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem każdego kierowcy. Oprócz umiejętności prowadzenia pojazdów ważny jest również ich stan techniczny. Warto zwrócić uwagę na takie cechy jak przyczepność do nawierzchni drogi oraz sprawność wszystkich części.

Poduszki pneumatyczne – co to takiego?

Poduszka pneumatyczna składa się z komory wypełnionej sprężonym powietrzem i tłoka tocznego. Pomiędzy tymi elementami znajduje się gumowa tuleja. Poduszki takie służą do tłumienia nierówności na drodze. Znajdują zastosowanie w zawieszeniach autobusów, ciężarówek czy przyczep. Poduszki pneumatyczne zastępują standardowe, metalowe sprężyny w zawieszeniu. Idealnie niwelują wstrząsy i wibracje. Dzięki obniżeniu środka ciężkości pojazd lepiej trzyma się drogi. Zwiększa to znacząco bezpieczeństwo jazdy.

Czym różni się zawieszenie pneumatyczne od standardowego?

W standardowym zawieszeniu za amortyzację drgań odpowiadają sprężyny metalowe oraz amortyzatory. W przypadku zawieszenia pneumatycznego oprócz amortyzatorów, w zamian za sprężyny montowane są poduszki pneumatyczne. Wypełnione są one powietrzem albo azotem. Zaletą poduszek pneumatycznych jest to, że system z nimi zintegrowany, automatycznie poziomuje pojazd. W przypadku przewożenia w bagażniku ciężkiego ładunku jest to bardzo wygodne. Zawieszenie pneumatyczne posiada bardzo precyzyjne i czułe elementy. Podczas wjechania na nierówność poduszka powinna być odpowiednio wypełniona powietrzem, tak aby zamortyzować odczucie wstrząsu.

Zastosowanie poduszek pneumatycznych

Głównym zastosowaniem poduszek pneumatycznych jest wyeliminowanie wibracji i wstrząsów. Stosowane są w zawieszeniach pojazdów, ale również są montowane w urządzeniach takich jak krosna włókiennicze czy prasy kuźnicze. Są idealne do niwelowania drgań w czułych przyrządach laboratoryjnych, gdzie liczy się jak największa precyzja. Poduszki pneumatyczne mają również szerokie zastosowanie podczas holowania przyczep. Pozwalają one utrzymać optymalną aerodynamikę pojazdu poprzez uzyskanie optymalnego, neutralnego kąta natarcia, nawet przy zwiększonym załadunku bagażnika. Zawieszenie pneumatyczne powala na bieżącą regulację wysokości. Jest to bardzo przydatne podczas przejazdu przez większe nierówności, ponieważ można podnieść prześwit samochodu, natomiast podczas załadunku można go zmniejszyć do minimum. Taki rodzaj zawieszenia może być zamontowany zarówno na przedniej jak i tylnej osi lub tylko na tylnej.

tanmeble.com.pl live url https://buzzhouse.pl/minimalizm-i-cieplo-nowa-era-ogrzewania-tarasowego/