Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem – czy to jest możliwe?

Na zakup samochodu z Niemiec decyduje się duża rzesza polskich kierowców. Samochody sprowadzanie od naszego zachodniego sąsiada to nierzadko prawdziwe, motoryzacyjne perełki w atrakcyjnych cenach. Jak wygląda proces rejestracji takiego samochodu w Polsce? Czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem? Jak wygląda to z punktu widzenia prawa?

Czy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest dopuszczalna?

Sprowadzenie samochodu z Niemiec może przebiegać na dwa sposoby. Kiedy samochód przyjeżdża do Polski na lawecie i zostaje odstawiony do garażu kupującego nie ma potrzeby spieszenia się z dokumentami. Auto jest bowiem wyrejestrowane. Jeśli jednak samochód wjeżdża na własnych kołach na terytorium Polski konieczne jest zadbanie o polskie ubezpieczenie OC. Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa i to w kilku przypadkach. Musimy mieć jednak świadomość, że polskie prawo dopuszcza poruszanie się takim samochodem przez 30 dni na oryginalnych niemieckich tablicach. Po tym czasie samochód musi zostać zarejestrowany w Polsce. Jazda na niemieckich tablicach z ubezpieczeniem jest możliwa, jeśli wraz z wyjazdowymi tablicami niemieckimi wykupimy kilkutygodniowe ubezpieczenie OC. Co ważne – w Niemczech jest ono imienne, a nie przypisane do samochodu.

Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem – OC krótkoterminowe

Chcąc poruszać się samochodem na niemieckich tablicach legalnie po polskich drogach, konieczne okaże się wykupienie ubezpieczenia OC krótkoterminowego. Okazuje się, że tylko ten rodzaj ubezpieczenia OC wchodzi w grę w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy. W OC krótkoterminowe obowiązują takie same zasady jak w klasycznych, rocznych ubezpieczeniach. Wraz z dniem rozpoczęcia polisy samochód jest chroniony na czas określony w umowie.

 

zobacz zobacz zobacz